Erna van Deventer-Wolfram
Iz 'Sjećanja i razmišljanja o putu do nastanka iscjeliteljske euritmije' u 'Blätter für Anthroposophie', urednik Hans Erhard Lauer, 13. godina, broj 10, Basel 1961.
Preda mnom su dva pomalo požutjela papira: jedan je mali crtež Cassini krivulje, drugi je razglednica dr. Roman Boos-a [tadašnji voditelj tajništva u Dornachu] iz Dornacha od veljače 1921. Dva neugledna papirića, a ipak su gotovo jedini vidljivi svjedoci događaja koji su doveli do tečaja terapijske euritmije dr. Steinera, koji je održan u proljeće 1921. nakon drugog medicinskog tečaja.
Želim li se u sjećanju vratiti tamo gdje je dr. Steiner dao prve vježbe terapijske euritmije, to je mnogo ranije od 1921. godine. Još 1915. a i ranije odgovarajući na naša pitanja, Steiner je meni i vjerojatno drugim učiteljima euritmije dao vježbe govora glasovne euritmije i manipulacije za posebne slučajeve s kojima smo se susretali u raznim gradovima u Njemačkoj. Riječ terapijska euritmija tada nije ni postojala, ali dr. Steiner je te vježbe nazvao 'terapijskom' euritmijom i također rekao da te stvari potječu iz grčkih misterija. I ova će opaska možda razjasniti koliko je ozbiljno dr. Steiner liječenje euritmijskim pokretima već tada, i ujedno, kako se nama, tada još mladim učiteljima duboko utisnulo u svijest, povezao liječenje [Heilen] sa svetim [Heilig], i da su naši pokreti u ovoj terapijskoj euritmiji doista morali biti 'volja za liječenjem' ako želimo biti uspješni u ovoj terapiji. (Riječ 'volja za liječenjem' tek je kasnije skovao dr. Steiner, naime još kad smo ispitivali dr. Steinera za savjet 1923-24, on se bavio našim problemima i držao tečaj za mlade liječnike.)
Svi koji su na bilo koji način povezani s dr. Steinerom, sjetit će se da je sve što je dao bilo odgovor na pitanje, želju, ponekad čak i na još sasvim neformalnu težnju na koju mu je skrenuta pozornost. To se dogodilo i s terapijom euritmijom. Naprimjer, kod njega je dovedeno dvoje djece s govornim poremećajima: dao je ono što ćemo kasnije nazvati 'vježbe terapijske euritmije'. Godine 1919. susrela sam dijete s zakrivljenom kralježnicom. Dr. Steiner je vrlo temeljito odgovorio na moja pitanja i pružio pomoć koju sam tražila. Tako bi se mogli opisati mnogi slučajevi iz tih godina. Istodobno sam također naučila promatrati ljude dok sam držala sate, naučila promatrati pojave u ljudima, naučila koliko ljudi zapravo ima oko mene kojima je potreba pomoć na brojnim tečajevima euritnije.
[...] Tijekom tih godina često sam susretala Elisabeth Baumann-Dollfus, također jednu od prvih euritmistica, i duboka ljubav prema našem zajedničkom radu povezivala nas je dugi niz godina. Godine 1919. nakon završetka Prvog svjetskog rata, ponovno smo se sreli tijekom priprema za Waldorfsku školu. I sad smo počele razmjenjivati iskustva, ona kao učiteljica u Waldorfskoj školi, gdje je radila s dr. Schubert, ja kao euritmist koja sam držala tečajeve euritmije u gotovo svim većim gradovima u Njemačkoj tijekom cijele godine i mogla sam mijenjati gospođu Baumann u Waldorfskoj školi dok je bila bolesna u Stuttgartu. I oboje smo doživjeli veliku radost jedno u drugom jer smo primijetili da nas spaja ista potraga. Što tražiti? Ljekoviti element u ili iza, euritmije.
To je bila jedina nit sudbine u koju smo bili utkani. Druga stvar bile su moje zaruke i brak s H.A.R. van Deventerom, koji je i sam bio liječnik, i bio je jednako oduševljen prelaskom s medicinskog na euritmijsko, kao što smo mi bili s euritmijskog na medicinsko. A vanjski poticaj? To se dogodilo na tečaju prirodne znanosti u Stuttgartu tijekom božićnog razdoblja 1920/21.
Gospođa Baumann i ja sjedili smo na ovom tečaju - zapravo smo bili u kratkom posjetu - i nismo razumjeli sve što je dr. Steiner o tome raspravljao, a mi kao euritmisti nismo ni pripadali toj prosvijećenoj publici studenata i učenih! Ali - čak i ako nismo sve razumjeli intelektualno - uvelike nam je pomogao naš entuzijazam za astronomske znakove. I jednog dana dr. Steiner je stavio nešto na ploču što nas je natjeralo da se gurnemo i gotovo skočimo, naime Cassini krivulju.
Ovo je bio vanjski događaj koji je bio neophodan da bismo postali svjesni zvjezdane staze; struje u nama - dolaze iz istog izvora! Jer ova Cassini krivulja koju je dr. Steiner ovdje objasnio u prirodoznanstvenom astronomskom kontekstu, to smo znali i mi euritmičari! Godine 1915. dr. Steiner je u Bijeloj dvorani starog Goetheanuma održao niz satova za četiri do šest učitelja euritmije, a tom prilikom nas je poučio 'dječjim formama, dobrim za djecu i mlade od tri do osamnaest godina, da im misli ne postanu zbunjujuće'. To su bile njegove riječi, a jedan od tih oblika bila je Cassini krivulja, indikativna za riječi: želimo tražiti, osjećamo se blizu, dobro se poznajemo.
Te davne 1915. mi mladi nismo imali ni najmanju svijest o tome zašto je dao ovaj oblik za pedagošku praksu, kao što nismo razumjeli 'zašto' za gotovu svu euritmijsku nastavnu građu - a da budemo iskreni: razumijemo li to danas puno bolje? Pa ipak, vjerojatno je naš posao naučiti one koji dolaze nakon nas ne samo vježbama, već i onom 'zašto'. Čini nam se da je to jedini način da se razluči istina od zablude, izvor od razvodnjenja euritmije u budućnosti.
Ovo iskustvo, to 'prepoznavanje' naizgled tako beznačajne forme, to je ono što me dovelo do Elisabeth Baumann i natjeralo nju i mog muža da satima sjedimo zajedno i raspravljamo o problemu: ako je ova forma, koju je dr. Steiner ovako osvijetlio na kolegiju prirodnih znanosti, toliko važna za makrokozmosa i mikrokozmos čovjeka u isto vrijeme: nisu li sve euritmijske činjenice iz istog izvora i moraju li se koristiti za liječenje? Jer baš kao što smo godinama slušali o Cassini krivulji, čuli smo i o samoglasnicima, kozmičkim i ljudskim ljekovitim učincima samoglasnika, primjerice A U M. Doživljaj Cassini krivulje bio je upravo kamen temeljac i nagovještaj iskustava na polju euritmije!
Ali kako? Kako smo mogli saznati za 'terapijsku euritmiju'? Ono što smo do sada znali, E. Baumann i ja, bili su samo mali povremeni gradivni blokovi od dr. Steinera. Činjenica da nas je moj suprug, kao liječnik, podržao u našim idejama - i sam se dosta bavio euritmijom te je mogao razumjeti i podržati našu potragu s medicinske i euritmijske strane - pa smo se ohrabrili pitati dr. Steinera ne bi li nas sustavno podučavao nečemu poput terapijske euritmije, kao što nas je podučavao običnoj euritmiji. Dr. Steiner je bio vrlo dobronamjeran, pogledao nas je pomalo iznenađen našim hrabrim planovima, i rekao da će o tome dodatno razgovarati s mojim mužem u Nizozemskoj i da ćemo onda čuti o tome.
Tako se i dogodilo: početkom 1921. bio je dr. Steiner u Nizozemskoj, a budući da je moj suprug bio vrlo povezan s našim poslom kroz svoje proučavanje medicine, imao je puno prilika govoriti s dr. Steinerom. Gospođa Baumann je bila u Stuttgartu, a ja u Breslau u to vrijeme, ali oboje smo jasno izrazili svoje želje u pismu i poslali ih mom mužu (tada mom zaručniku). U svakom slučaju, dr. Steiner ga je jednog dana u Nizozemskoj upitao: da, imate li i vi euritmičare koji bi stvarno zagovarali terapijsku euritmiju? - na što je moj suprug odgovorio: da, za sada dvije, gospođa Baumann i moja supruga. 'Onda možemo početi', rekao je dr. Steiner i zadužio mog supruga da preuzme daljnje organizacijske poslove.
Ovo me vraća na početak, mali crtež je bila 'Cassini krivulja' s radnog sastanka s dr. Steinerom, a požutjela razglednica Romana Boosa bila je njegov izvještaj iz Dornacha da če se 'Tečaj terapijske euritmije' (sada je dr. Steiner smislio taj naziv) održati u Dornachu početkom travnja, tijekom drugog razdoblja medicinskog tečaja, koji je također tada.
U svom eseju 'Terapijska euritmija: 1921-1971. Njeno podrijetlo, razvoj i zadaća', objavljenom u 'Prilozi za proširenje umjetnosti liječenja prema spoznajama znanosti duha' (1971. br.4), ona između ostalog opisuje sljedeće:
Od 12. do 17. travnja 1921. godine, tijekom drugog medicinskog tečaja, dr. Steiner sada predstavlja tečaj terapije euritmijom u šest predavanja za liječnike i euritmičare koji studiraju više od dvije godine. Nitko od nas nije imao pojma kako će ovaj tečaj ispasti. Dr. Steiner je stajao na podiju, gospođa Baumann i ja sjedili smo na dvije stolice ispred, osjećajući se 'strašno' jer smo mi inicirali situaciju, a u međuvremenu ni riječi od dr. Steinera kako će s nama podijeliti ovu novu granu medicinske znanosti, nismo imali ni najmanje obuke na polju medicine!
Zasigurno nismo imali potrebno znanje za euritmijski terapijski rad - ne bi li bilo puno praktičnije i korisnije da je dr. Steiner izabrao malu skupinu liječnika za ovaj posao? Ili smo gospođa Baumann i ja kao euritmisti, donijeli sa sobom nešto iz naše prošlosti što se njemu činilo važnim? U informacijama koje mi je dao o potrebnoj obuci za terapijsku euritmiju, odgovor je dao ubrzo nakon tečaja.
Na naše pitanje odgovorio je: 'Preduvjet za karijeru terapijske euritmije je da prvo poznajete i možete razumjeti cjelokupnu umjetničku euritmiju u njezinoj osnovnoj strukturi. Morate biti u stanju predstaviti dramsku pjesmu na pozornici koristeći se umjetnošću i euritmijom, na primjer Goetheovu 'Čarobnjakov učenik'. sa svim zakonima euritmije za značenje riječi i oblikovanje rečenice, s formama i položajima kako ste ih naučili. Tek kada svladate sve aspekte umjetničke euritmije, možete prijeći na terapijsku euritmiju'. - Naučio nas je da prvo moramo ovladati svim mogućnostima umjetničke euritmije, pronaći ih u kozmosu kao planetarne i zvjezdane sile, zatim kao refleksije u ljudskom govoru i glazbi, zatim kroz pokrete samog ljudskog tijela, i na taj način upoznavajući čovjeka, odnosno nas same, kao biće koje u svom tijelu odražava makrokozmos i mikrokozmos. Tek kada smo shvatili ovaj položaj i zadatak čovjeka, možemo se pomaknuti s periferne euritmije u središte ljekovitog aspekta euritmije. Ali 'prvo morate znati perimetar, tek onda možete doći do središta osobe'! - Kakva perspektiva za nas koji se već osam godina aktivno bavimo umjetničkom i pedagoškom euritmijom, ali ipak s više vježbanja i učenja kroz praksu nego prodiranja sa sviješću. Samoglasnici, suglasnici, dijelovi govora, ritmovi - koliko su nam se činili važnima!
[...] Znanje euritmista je također precizno opisano činjenicom da mi je dr. Steiner opisao, što i koliko iz muževog udžbenika, 'Spalteholz' [W. Spalteholz, prof. na sveučilištu u Leipzigu] i udžbenika profesora Broesicke, Breslau [Dr. Gustav Broesicke, Breslau 1920], bi morala naučiti! To nam je otkrio nedugo nakon tečaja, tako da smo iz Dornacha otišli s dubokom odgovornošću.
Elisabeth Baumann
Iz predgovora 2. izdanja tečaja o terapijskoj euritmiji, samonaklada Uprave baštinom Rudolfa Steinera, Dornach 1952. str. VII-IX.
Činjenica da je pokretni, vidljivi govor euritmije onaj koji je u pravom skladu sa zakonima i potrebama duhovno-duševnog i tjelesno-fizičkog, nešto što doživljavamo svaki dan kao samo po sebi razumljivo, nešto što su shvaćala i reproducirala djeca svih uzrasta. Također smo svakodnevno iskusili kako se inhibicije, bile one u području volje ili u području predodžbi ili mišljenja, mogu riješiti pa čak i otkloniti kod djece euritmijom. U Waldorfskoj školi, gotovo od samog početka, imali smo posla s nekom djecom koja su imala takve inhibicije, često samo slabo izražene, ali često toliko snažno dominirajuće u djetetovoj prirodi da im nije bilo moguće sudjelovati u razredu, i za ovu djecu je posebno bio organiziran razred podrške, kako bi mogli prakticirati upute i savjete Rudolfa Steinera o brizi za duše ove djece.
Neka zapažanja su pokazala da je euritmija takvoj djeci dala nešto što je doprlo do njih više nego išta drugo i što su mogli izravno shvatiti. I javila se misao: zar ne bi bilo moguće pronaći vježbe koje bi prilagodile taj duhovni element koji ima toliko poteškoća da se utjelovi, koji se suočava s tako velikim otporom fizičkog tijela, i koje bi bolje oblikovale njegovu tjelesno-fizičku školjku, vježbe pokreta koji omogućuju bolje prodiranje eterskih stvaralačkih snaga, i podupiru plastičnu snagu organizma? Iz intimne povezanosti s takozvanim teškim slučajevima, s djecom ostavljenom i potrebnom duhovnog zbrinjavanja, proizlazila je intenzivna želja za traženjem i shvaćanjem higijenskog, ljekovitog elementa euritmije. U ponovljenim razgovorima s Ernom van Deventer-Wolfram, koja radi kao euritmista u raznim mjestima u Njemačkoj, pokazalo se da ju je rad doveo i do ove ljekovite strane euritmije. Nakon malo razmišljanja, odlučili smo kontaktirati dr. Steinera radi uputa za takvu terapijsku euritmiju. Rudolf Steiner je to spremno prihvatio i obećao nam da će razmisliti o tome. Nakon kratkog vremena, gospođa van Deventer i ja smo pozvani da dođemo u Dornach u travnju, gdje je on želio održati predavanja o terapiji euritmijom na medicinskom tečaju u Goetheanumu.
I tako je Rudolf Steiner dao treći element euritmije u danima od 12. do 17. travnja 1921. godine, a prisutni liječnici i euritmisti mogli su doživjeti kako im se otvara čitav jedan novi svijet mogućnosti liječenja, čija je punoća i djelotvornost, kroz način na koji je to prezentirao Rudolf Steiner, ostavila nezaboravan dojam na svakog slušatelja. Jer tamo gdje smo tražili samo nekoliko uputa i savjeta, dat je zatvoreni euritmijski sustav iscjeljivanja u kojem se izravno doživjelo kako i danas u riječi djeluje kreativna snaga, iscjeliteljska moć, koju ljudsko tijelo može dokučiti u svojim sklonostima kretanju. Često se nije bilo lako snaći, jer čak i za one koji su se godinama upoznavali s pokretima euritmije, vježbe koje je Rudolf Steiner djelomice sam demonstrirao, a djelomice prepustio gospođi van Deventer-Wolfram i meni, bile su potpuno nove i iznenađujuće. Posebno je teško bilo prisutnim liječnicima jer se vrlo malo njih do tada uopće bavilo euritmijom. Postavljena su dva tečaja euritmije, na kojima s liječnicima učimo osnove terapijske euritmije, odnosno na dan kad je bilo predavanje raspravljalo se i praktično vježbalo.
Sada je počeo redoviti rad na terapiji euritmijom na raznim lokacijama. U klinikama u Arlesheimu i Stuttgartu, a također i u Waldorfskoj školi, Rudolf Steiner je dao neke savjete kako koristiti euritmijsku terapiju u posebnim slučajevima; sam je varirao ove i one vježbe; koje su bile podvrgnute njegovom posebnom promatranju. Ove informacije pružaju obilje nadahnuća liječniku i terapeutu da iz njih nauče metodičan, individualno strukturiran pristup liječenju bolesne osobe, temeljen na pažljivom promatranju pacijenta.
Stvarni čvrsti temelj rada na terapiji euritmijom pružen je u tečaju koji je ovdje predstavljen, što je jasno vidljivo iz riječi Rudolfa Steinera. U listopadu 1922, ovoga puta od strane liječnika tijekom medicinskog tjedna u Stuttgartu, zamoljen je da govori o terapiji euritmijom. To predavanje je ovdje objavljeno zajedno s tečajem iz 1921. godine. Rudolf Steiner odmah na početku kaže: 'Zamoljen sam da kažem još nekoliko stvari u vezi s našom terapijom euritmijom. U osnovi, empirijski materijal za ovu terapiju euritmijom razvio sam i predstavio na posljednjem medicinskom tečaju [vidi 'Duhovno znanstveni aspekti terapije', SD 313] u Dornachu i teško da je potrebno ići dalje od onoga što je tamo dano. Jer ako se koristi na odgovarajući način, onda doista može imati dalekosežno značenje'.
Isabella de Jaager
Iz pogovora 2. izdanja tečaja terapije euritmijom, izdanje Uprave baštine Rudolfa Steinera, Dornach 1952, str. 107-108.
Čitatelju će uskoro postati jasno da se bez temeljitog proučavanja antropozofije ne može daleko stići s ovim tečajem terapijske euritmije. Kao i kod umjetničke euritmije, izvorište terapijske euritmije nalazimo u antropozofiji. Živo razumijevanje ljudi i svijeta nužna je osnova za njenu primjenu. Pod ovom pretpostavkom nikada neće postati sustav ili nešto što se može razumjeti i primijeniti apstraktno i intelektualno: opasnost koja je uvijek prisutna u naše vrijeme. Terapijska euritmija zahtijeva i veliko poznavanje umjetničke euritmije. Moć fantazije i opuštena fluidnost cijele osobe preduvjeti su za primjenu ove terapije, u kojoj je cilj umjetnički dočarati osobu koja se liječi. Sve fine i sitne nijanse koje su potrebne za pomoć bolesnom djetetu ili odrasloj osobi dolaze nam iz umjetničke euritmije. Tamo uvijek možete pronaći nove ideje.
Također treba napomenuti da se mlađa osoba ne bi trebala baviti isključivo terapijskom euritmijom. Do 28. godine ljudi moraju moći dati na volju svojoj fantaziji i kreativnim snagama. Što se više toga događa, to će se bolje moći razviti predanost, strpljenje i empatija u terapijskoj euritmiji. Tu se želi u potpunosti posvetiti oboljeloj osobi i podržati je umjetničkom toplinom.
Kao što Rudolf Steiner često spominje na tečaju, terapija euritmijom nikada se ne smije koristiti bez temeljite medicinske dijagnoze. Što je veća suradnja s liječnikom, to će terapija euritmijom biti učinkovitija.