Potreba da se reklasificiraju određena područja znanosti. Matematičko-mehanički prikaz astronomije. Kant, Du Bois-Reymond, Newton. Međusobno nerazumijevanje matematičara i liječnika. Goethe, Oken, Gegenbaur. Spajanje embriologije i astronomije preduvjet je za spajanje društvenih i prirodnih znanosti.
Veza koja nedostaje između astronomije i embriologije. Goetheove „Izreke u prozi“. O metodičkom pristupu u ovom tečaju. Ispravnost kaldejske znanosti kalendara. Tycho Brahe. Kopernik i planetarne petlje.
Treći Kopernikov zakon i njegovo uklanjanje danas. Nostalgija. Formiranje čovjeka iz cijelog svemira.
Problematika naših pogleda na nebo. Citat Ernst Mach. Prevladavanje neizvjesnosti ovog pogleda uvođenjem čovjeka u kozmos. Zemlja geologa je apstrakcija. Biljno kraljevstvo kao otvaranje očiju Zemlje prema kozmosu ili kao zatvoranje očiju. Analogni učinci u prvim godinama djeteta. Solarni i telurijski učinci djeluju u ritmu dana duhovno-duševno na ljude a u ritmu godine tjelesno-fizički. Kao što je dnevni život Sunca povezan s godišnjim životom Sunca u odnosu na čovjeka, tako je 28-dnevni život Mjeseca povezan s 28-godišnjim životom Mjeseca s obzirom na cijelog čovjeka.
Tri Keplerova zakona kao genijalne dedukcije. Newton, Kant, Laplace.
Metodološka razmatranja. Komete i rojevi meteorita naslanjaju se na nebularnu hipotezu.
Zakoni računanja (komutativni, asocijativni, distributivni) su postulati, a ne aksiomi stvarnosti.
Epistemološko razmatranje prirodnih znanosti. Osnovni biogenetski zakon i mehanika razvoja, Haeckel, Oscar Hertwig. Bez uključivanja ljudskog bića u cjelini, granice znanstvenog znanja ne mogu se prevladati. Trostruka struktura čovjeka i njegov trostruki odnos prema vanjskom svijetu. Suprotnost između nervno-osjetilnog procesa i metaboličkog procesa, između ideacije i procesa oplodnje. Ritmički procesi u sredini.
13. stoljeće kao važna točka u ljudskom razvoju. Skolastika i suprotnost između realizma i nominalizma. Ontološki dokaz Boga. Polarna zona, umjerena zona, tropska zona u utjecaju na ljudsku organizaciju. Ritam u kozmičkim procesima. Platonova godina.
Razlika u životu osjetila i ideja. Poznavanje stvarnosti zahtijeva i druge ideje osim matematičkih i foronomskih. Nužnost ne-euklidskog prostora. Kontrast vertikale u biljkama i ljudima.
Period svjetlijeg i mračnijeg imaginarnog života, emancipiran od dana i noći. Neizmjerljivost orbitalnih vremena održava planetarni sustav živim. Kontrast planeta s gravitacijom i kometa s odbojnim silama od Sunca. Tlačne sile, i usisne sile u eterskom području.
Elipsa, hiperbola, Cassinijeva krivulja, krug kao krivulje zbroja, razlike, umnoška, kvocijenta. 4 oblika krivulje Cassini. Beskonačno udaljena točka pravca.
Goethe, Oken, Gegenbaur i pokušaj metamorfoze kralješnih kostiju u kosti lubanje. Pretvaranje cjevastih kostiju u kosti lubanje kao pravi princip metamorfoze. Značajna suprotnost radijusa i sfere.
Čovjekov oblik i ljudski razvoj kao pomoć ispravnom tumačenju nebeskih pojava. Razlika u obliku lemniscata kod ljudi i životinja. Oblici ljudskog organizma i oblici kretanja planeta. Planetarne orbite su projekcije kretanja Zemlje prema nebu.
Tri principa oblikovanja na ljudima: sfera, polumjer, petlja. Metamorfoze lemniskata formiraju se u ljudskoj koštanoj strukturi. Kontrast glave i udova u njihovim kolegama planetama iznad i ispod Sunca u suprotnom ili konjuktivnom položaju. Poteškoće zajedničkog razmišljanja o promatranoj i proračunatoj orbiti. Tri Sunca.
Heliocentrični sustav Aristarha iz Samosa. To je sustav 3. post-atlantske kulture. Ptolemejski svjetski sustav. Ograničeno je na razdoblje 4. kulture. Razlika između planeta ispod i iznad Sunca kao osnova Ptolemejskog sustava. Odnos prema ljudskoj organizaciji ispod i iznad srca. Važnost ptolemejskog sustava u povijesnom razvoju čovječanstva. Kepler i njegovo prividno vraćanje u heliocentrični sustav Egipćana. Kontrast između planeta iznad i ispod sunca.
Potreba za oprezom u određivanju kretanja nebeskih tijela. Primjer konja koji trči uokolo na slici. Pristup Koperničkom i ptolemejskom sustavu. Konkretizacija koncepta gravitacije. Matematički problem triju tijela: Sunca, Mjeseca, Zemlje. Rješenje problema triju tijela u svakoj pojedinoj osobi.
Metamorfoza između članova ljudske organizacije. Primjer pretvaranja cjevastih kostiju u kosti lubanje. Polumjer i sfera. Otklanjanje tri dimenzije u perspektivi i u ljudskoj organizaciji.
Uvjet da se razlikuju relativni i apsolutni pokreti. Kuglasti i radijalni pokreti i Dopplerov princip. Kriterij stvarnog pokreta leži u unutarnjim odnosima onoga što se kreće. Vodoravno i okomito: Spavanje se mora odvijati vodoravno, voljno kretanje se odvija u okomitom položaju. Kontrast metabolizma u oba položaja. Umor. Sunčeve pjege.
Lemniskate u ravnini i lemniskacije rotacije. Promjena metabolizma tijekom spavanja i buđenja kao reagens za kretanje Zemlje i Sunca. Ležišta kretanja za unutarnje i vanjske planete. Besselove jednadžbe.
Zemlja i Sunce kao tlačna pozitivna ili usisavajuća negativna materija. Objašnjenje gravitacije. Ruža i ružin grm. Upotreba imaginacije, inspiracije i intuicije u znanstvenim istraživanjima kao pitanje mentalne hrabrosti.